Sztukateria ponownie w modzie

Blog Sztukateria znowu w modzie - homedesigners.pl

Sztukateria to elementy wykorzystywane w dekoracji ścian, sufitów i innych elementów wystroju, znane przede wszystkim z poprzednich epok. W ostatnim czasie ponownie powracają do łask. Wiele nowoczesnych aranżacji wnętrz jest uzupełnionych elementami sztukaterii, co daje wrażenie świeżości połączonej z elegancją.

Sztukateria jest znana już od wieków

Architektura zna sztukaterię już od starożytności. Jednak szczyt swojej popularności zyskała w okresie baroku i renesansu. Wtedy za jej pomocą zdobiono zamożne domy i pałace. Sztukateria była wykonywana z stiuku, czyli jednego z rodzajów gipsu. Jego zalety to przede wszystkim mała waga i to, że doskonale się prezentował, przypominając drogie kamienne rzeźby. Wnętrza, w których stosowano sztukaterię nabierały eleganckiego, a nawet wyniosłego charakteru, podkreślały bogactwo i przepych. Elementy sztukaterii często malowano na wyraziste kolory, w szczególności na złoty.

Współczesna sztukateria

Obecnie, elementy sztukaterii różnią się o tych, które stosowano w minionych epokach. Nadal można wykonać je z gipsu, jednak częściej wybieranym rozwiązaniem są lżejsze materiały, takie jak: styropian, poliuretan i polistyren. Nowoczesna sztukateria zdobi nie tylko ściany i sufity, ale również meble i inne elementy wystroju.

Sztukateria w minimalistycznych wnętrzach

Dawniej sztukateria była wykorzystywana do podkreślenia przepychu i bogactwa. Jednak to wcale nie musi oznaczać, że można stosować ją tylko w takich wnętrzach. Będzie doskonale komponować się również w pomieszczeniach o minimalistycznym stylu, które uwydatnią ją w dyskretny sposób. Można również pomalować sztukaterię na taki sam kolor jaki mają meble czy ściany, wtedy zyska głębię. Niedrogie i łatwe w zastosowaniu rozwiązanie może nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.